Medyum

ve medyumluk hakkında tüm merak ettiklerinizi, cevap bulamadığınız tüm sorunlarınızı bana buradan sorabilirsiniz.
Medyum Kenan Teke sizlerin mutluluğu amaçlı olarak gelecekten hissiyat yapmakta ve sizlere bilinmeyeneleri söylemektedir.


Bir kimsenin ilmi havas ve dualardan istifa etmesi için bazı şartlarına riayet etmesi daha uygundur. Havas ilminin sırları arzu ettiği muradın hasıl olması için bu şartlara uygun hareket etmek muradın çabuk husule gelmesini sağlar.
1- Şart: Okunacak havas-ı şerifenin tesir edeceğine matlub ve maksudun elbet olacağına itikat etmek ve inanmalı. Kalbi ve zihni ne okuyorsa sadece onunla meşgul olmalı ve kıraat etmeli havas ilminin sırları açılsın. Aceba olurmu, olmazmı gibi boş hayallere kapılmamalı . Binaleyh kalbinde tam bir iman itikat olmayarak havası şerifeyi kıraat ile uğraşmak nafile yere yorulmak olur. Demek ki tam itikat ve iman ile okuyup sabırla beklemek gerekli mutlaka amacına ulaşırsın,şinle ilgili ayet ve esmaları seçip zamanlı ve düzenli bir şekilde yılmadan okumalısın adedince.
2-Şart: Nezafet ve temizlik : havas-ı şerife'yi kıraat (okuma ) esnasında dikkat edilmesi gerekenlerden biriside temizliktir. Bedenin (vucut) mahal (ev) bulundun yerin temiz olması elbisede temiz olmalı bu şekilde üç kısma ayrılır. Vucutta temizlik: Cünüp ve hayzgibi durmlarda temizlenmek lazımdır bu şekilde asla böyle havas okunmaz okunsada sonuç alınmaz. Ervah-ı ulviyeden istifade etmek için abdestli olmak gerekmektedir. Bundan başka vücudun her tarafı necaset (pislik)ten her türlü arınmış bulunmalıdır. Mahalde Temizlik: havas-ı şerife Kıraat (okuma ) yapılacak oda veya herhangi bir mahal temiz olmalıdır. Güzelce süpürülüp silinmeli örümcek ağı varsa alınma toz toprak dağınık bir şekilde olmamalı resim var ise kaldırılmalı. Köpek ve kedi giibi hayvanlar varsa def edilmeli yani ordan uzaklaştırılmalı. Fena pis koku gelebilecek tuvalete yakın olmamalıdır.Elbisede Temizlik: Elbise ve iç çamaşırda necaset, idrar, kan gibi kirlilik bulunmamalıdır. Gayet temiz olmalıdır.Özellikle okumaya başlamadan evvel temiz elbise giymek gerekli devamlı giyelenin pislenme olasılığı olduğundan sık sık kıyafet değişmelidir.
3-Şart: Niyet: havas-ı şerife'yi ve eskarı celileyi (esmaül hüsna) kıraate (okuma)başlamadan evvel niyet etmek lazımdır. Yarabbi sen kadir-i mutlaksın, gizli ve aşikar her şeyi bilirsin, senin emir ve iraden izin ve müsaden olmaksızın hiç bir şey husul bulmaz yerine gelmez. Sen vadinde sadık hulf ve rucudan münezzehsin, bana dua ediniz icabet edeyim buyurdun.Kemal-i Lutf ve kereminden filan (dilek)işimde bana inayet-i rabbaniyeyi yaver ve hidayet-i sübhaniyeni rehber buyur.
4-Şart: Riyazat : havas-ı kıraate karar verdiğin zaman üç (3) veya yedi (7) gün oruç tutup, bir miktar zeytin, veya hurma ile iftar eyledikten sonra karnın tamamen tıka basa dolu olmadığı halde başlamak lazımdır. Soğan, Sarımsak gibi fena kokulu şeylerdenyememelidir. Bazı kendisine mahsus riyazatlarda ise hayvansal gıda asla yenmez örneğin ;et, süt, yumurta, peynir, hayvansal yağlar gibi canlı ve canlıdan çıkan şeylerden yememek o işin çabuk olması için gereklidir.
5 Şart: Buhur (tütsü) : Havas okuma esnasında yakmak lazımdır. Celb. teshir muhabbet gibi hususlarda buhur güzel kokulu şeylerden ak günlük Amber öd meali sail. İnsanlar arasında nefret, kahır ve ayrılık gibi hususlarda, şeytan tersi, kırmızı sarımsak,katır tırnağı,keçi kılı gibi kötü kokulu tütsüler kullanılır. Bazı havas ve ezkar ve davetlerin kendine mahsus buhurlarıda olabilir onlar kendi içinde belirtilmiştir. Havas okuma esnasında buhur ateşte azar azar yakılır ve eksik edilmez. Okunacak dua ve esmaül hüsna uzun süre sürüyosa veya okuyacak kişi uzun süre iki diz üzerinde oturmasına mani bir rahatsızlığı var ise bağdaş kurup, okuma biterken yine diz üzerine oturup okumayı bitirebilir. havas-ı şerife'yi ve Ezkar'ı Celile'yi okumak için en uygun münasip vakit gece yarısından sonra herkesin derin uykuda olduğu etrafın sakinleştiği zamandır. Bazı havas-ı şerife'de vardırki kendisine has özel vakit ve saatleri vardır onlarada uyulması gereklidir gününde ve saatinde sayısınca yapmakta fayda vardır.