C, Ç, harfi ile başlayan şifalı bitkiler


Medyum

ve medyumluk hakkında tüm merak ettiklerinizi, cevap bulamadığınız tüm sorunlarınızı bana buradan sorabilirsiniz.
Medyum Kenan Teke sizlerin mutluluğu amaçlı olarak gelecekten hissiyat yapmakta ve sizlere bilinmeyeneleri söylemektedir.


Ceviz : 
Mide ağrısına güçsüz idrar darlığı öksürük diş etleri güçlenmesine yaralıdır incir sedef çiçeği ile zehirlenmeye faydalıdır. Yaprakları ve kabukları ile hazırlanan ilaçlar kanı temizler, kansızlığı giderir. İshal ve dizanteriyi keser. Verem ve şeker hastalığında hem besleyici, hem de tedavi edicidir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. El ve ayak donuklarında, deri çatlaklarında faydası vardır. Saç boyamakta  kullanılır. Çok kuvvetli bir besin olduğundan fazla yememek lazımdır.Cevizyağı, raşitizm ve sıracada faydalıdır. Kabızlığı giderir. Bağırsak solucanlarını düşürür. Derinin yanmasını önler.
Ciğerotu : Göğsü yumuşatır. Öksürüğü keser. Akciğer hastalıklarında faydalıdır. İdrar söktürür.
Centiyane : İştah artırır, hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür, vücuda kuvvet verir. Mide zafiyeti ve ekşimesini giderir. Kansızlıkta da faydalıdır.

Civanperçemi : Hazımsızlığı ve kansızlığı giderir. Kanı temizler. Balgam söktürür, öksürüğü keser. Sinirleri ve vücudu  kuvvetlendirir. Bağırsak ve mide gazlarını giderir. İshali keser. Basur memelerini tedavi eder. Kızamık, boğmaca, raşitizm, albasması, aybaşı gecikmesi ve kemik hastalıklarında faydalıdır. İdrar söktürür. Yaraları iyileştirir.
Çam : Balgam söktürücüdür mide üşütmesi doğum sancısı göğüs ağrılarında ilaç olarak kullanılır yaprak ve kabukları kaynatılır içilirse karaciğerin ağrısını keser
tohumları öksürüğe şifadır kabuğu yara üzerine kullanılır.   Balgam söktürür. Müzmin öksürüğü keser. Kolay doğum yapmayı sağlar.
Çam fıstığı : Akciğer veremi iltihab ve kan tükürmeye çok iyidir sipermi artırır böbreklere şifadır.  Bronşit, verem, akciğer hastalıklarının çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Cinsel istekleri artırır, ruhi çöküntüyü giderir. Kalp hastalıklarında da faydalıdır.
Çadır uşağı: Kan ve lenf damarlarını genişletir. Ağrıları dindirir.kan tükürmeye baş ağrısına öksürük verem yara ve karaciğere dalak böbrek bağırsak ağrısına şifadır. idrar söker kumları atar arka ağrılarına iyidir. Müzmin ve mikrobik hastalıkların tedavisinde kullanılır.
Çarkıfelek : Çarpıntıyı keser. Yüksek tansiyonu düşürür. Spazmları çözer. Uykuyu getirir.
Çakal eriği: İshali keser, mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Ateşli hastaların kalbini kuvvetlendirir. Terletir ve vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Anne sütünü artırır.
Çavdar mahmuzu : Damarları daraltıcı özelliğinden ötürü hekimlikte kullanılır.
Çay : Aşırı miktarda olmamak şartıyla içilecek olursa bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Sinirleri uyarır. Mide tembelliğini giderir. İdrar söktürür. İshal ve dizanteriyi keser. Damar kireçlenmesini önler. Damar sertliği, kalp yetersizliği, kan kanseri, guatr, nefrit, kolera ve bağırsak hastalıkarında koruyucu ve tedavi edicidir. Haddinden fazla içilecek olursa çarpıntı, göğüs anjini, sinir bozukluğu, baş ağrısı, sıkıntı, mide bulantısı, el titremesi ve uykusuzluğa sebep verir.Şişman kilolu, kalp, sinir, mide ve karaciğer hastaları, romatizma ve nikristen şikayet edenler, böbreklerinde kum ve taş olanlar, kabızlık ve yüksek tansiyondan yakınanlar, üremi veya albüminüri olanlar, mümkün olduğu kadar az çay içmelidirler.
Çemen : Balgam söktürür. Göğsü yumuşatır. Vücuda rahatlık verir. Şehvet artırır. Doğum ağrısına urlara şişlere yararlıdır ilaç yapımında kullanılır çemen yağı mersin yaprağı suyuna karışır saça sürülürse dökülmeyi azaltır saçı besler .
Çıfıt otu : Kalp çarpıntılarını giderir. Mide ağrılarını dindirir. Zeytinyağı ile kavrulduktan sonra çıbanların üstüne konulacak olursa, olgunlaştırır.
Çınar ağacı : Hekimlikte kozalakları ve yaprakları kullanılır.Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Diş ve vücut ağrılarını dindirir. Saç kepeklerini giderir.
Çiğdem : Hekimlikte soğan kısmı, çiçekleri ve tohumu kullanılmaktadır, İdrar söktürür. Kabızlığı giderir. fazla kullanııması iyi değildir.
Çilek :  Vücudu kuvvetlendirir. Hasta olmayı önler. İdrar söktürür ve karında biriken suyu boşaltır. Böbrek ve mesane hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olur. Mide ve bağırsak tembelliğini giderir. Sinirleri kuvvetlendirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Bağırsak kurtlarını döker. Safra ifrazatını arttırır ve safra taşlarının dökülmesine yardımcı olur. Karaciğer kifayetsizliğini ve şişliğini giderir. Ateşi düşürür. Dişdibi taşlarını eritir. Cilde tazelik ve güzellik verir. Damar sertliği, mafsal iltihabı, romatizma, ve nikriste de (titreme) faydalıdır. Şeker hastaları da yiyebilir. Midesi zayıf olanlar suyunu içmelidir. Alerji yapabilir.
Çiriş otu : Basur akıntı saçkıran sızı gibi ağrılara yapılan terkiblerde kullanılır.  Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Memeli basuru tedavi eder. Mafsal ağrılarını dindirir. İdrar ve adet kanı söktürür. Saçkıran tedavisinde de kullanılır.
Çitlembik : Gövdesinden çıkan sakız ilaç yapımında kullanılır tohumları salyayı keser kilo aldırır. Ayak terlemelerini keser. Yaraları tedavi eder.nBöbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur. Mide ağrılarını dindirir. Öksürüğü keser.
Çit sarmaşığı :Hekimlikte kök ve yaprakları kullanılır. 30 yakın çeşiti vardır. Kabızlığı giderir.
Çivit ağacı :  Yapraklarından çivit çıkarılır.
Çivitotu : Çivit mavisi renginde boya elde edilir.
Çoban çantası: Böbrek kum ve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Ağrıları giderip, vücuda rahatlık verir. Burun kanamalarını durdurur.
Çoban düdüğü : Hekimlikte kökleri kullanılmaktadır. Kabızlığı giderir.
Çöpçini : Ateşi düşürür, terletir ve vücuda rahatlık verir.
Çöpleme : Ağrıları dindirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Ev ilaçlarında kullanılırken, tavsiye edilen dozu aşmamak gerekir
Çördük otu: İdrar söktürür. Hazımsızlık ve mide zafiyetini giderir. Kulunç ağrılarını keser. Zayıf çocukların gelişmesine yardımcı olur
Çörek otu : İştah açar. Vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını söker. Koklanacak olursa; baş ağrısını keser. Nezle ve sara hastalığında tütsü yapılır. Suyu ile sivilcelere pansuman yapılır.  Peygamber efendimiz hadisi şerifte Çöre otuna kıymet verin ölümden başka bir çok derde şifadır ilaç  yapımında çok kulanılır
baş ağrısı sinirde hazm ve sitrese çok iyi gelir balla yenirse epilepside nöbetleri azaltır.
Çöven : İdrar söktürür. Terletir, ateşi düşürür. Vücuda rahatlık verir. Kusturur ve balgam söktürür. Cilt hastalıklarında da faydalanılır.  Temizleyici olarak da kullanılır. Çöven yele karşı yapılan ilaclarda kullanılır ağrılarada iyi gelir ay halinde kanmaları söker idrarda zorluğu geçirir.
Çuhaçiçeği : İdrar ve balgam söktürür. Vücuda rahatlık verir. Sinirleri yatıştırır. Rahat uyku sağlar. Yarımbaş ağrılarını dindir