A harfi ile başlayan şifalı bitkiler


Medyum

ve medyumluk hakkında tüm merak ettiklerinizi, cevap bulamadığınız tüm sorunlarınızı bana buradan sorabilirsiniz.
Medyum Kenan Teke sizlerin mutluluğu amaçlı olarak gelecekten hissiyat yapmakta ve sizlere bilinmeyeneleri söylemektedir.


Abanoz Ağacı Abonoz ağacının suyu ile göze pansuman yapılırsa göze kuvvet verir buhur olarak kullanılır böbrek ve mesanedeki kumu döker idrarı söktürür.
Acem Kimyonu Suyu içilirse gazı önler kusmayı giderir mide hazmında faydalıdır şehveti tahrik eder tohumları karın ağrısı bel soğukluna iyi gelir.
Acı Kavun Ağrılara yara ve zehirli hayvan sokmalarına iyi gelir.
Acı Hıyar Hekimlikte ismi Colopuinte dir Zehirli bitkidir ağrılara faydalıdır.
Acı Kavun Halk dili Ebu Cehil Karpuzu denir işindeki su bacak ve sırt ağrılarına iyi gelir.

Aftimuni İbni Sina’nın Kanun adlı eserinde adı geçer Grekçe den alınmıştır balgam delilik Dalak hastalıkları ilacı  yapımında kullanılır.
Ada Çayı kaynatılıp suyu içilirse boğaz ağrısı ve mideye fayda verir.
Adam Otu İlaç yapımında ağrı ve iç hastalıklarda kullanılır burna çekince uyku verir tohumu Rahmi hastalıklardan korur.
Ada Soğanı Göğüs ağrısı nefes darlığı karındaki su dalak böbrek mesane kumlarını siyatik ayak ağrılarını baş ağrısını giderir saç dökülmesinde bal ile yenir .
Ağaç Yosunu Kanı durdurmaya göz ağrılarına iyi gelir en şifalısı çam dibinde olan
Ahu Dudu Dil yarasına boğaz iltihabına iyidir ilaç olarak kullanılmaktadır.
Akırı Karha diğer ismi Üdül Karh Bu mübarek kökün menfati sayılmayacak kadar çoktur saf zeytin yağı ile kaynatılır can çekilmiş azalar masaj yapılırsa can gelir suyu ile bal karışırsa baştaki balgamı indirir mide üşütmesine iyidir dişe şifadır yenirse şehveti keser.
Alıç Suyu şekerle içince baş ağrısını keser balgamı söker sevda hastalıklarına iyidir şehveti açar erkekliğe güç verir safrayı engeller.
Altın Otu Suyu ile şerbet ishale iyi gelir rahim iltihabını keser nefesi açar .
Amber Münasebeti cinsiyete tenasül uzvuna sürülürse çok fazla zevk verir.
Anason Uyku verir Gaz ve balgama şifadır karındaki sancıya gaza en güzel ilaçtır şerbeti cilde güzellik verir kadınların ay başını söktürür suyu içilirse ğöğsü yumuşatır nefes darlığına öksürüğe en iyi ilaçtır.
Andız Kökü Midenin birinci ilacıdır baş ağrısı karaciğer dalak mafsal ağrılarına kullanılır kalb teki tıkalı damarı açmaya faydalıdır altına kaçıran Cocuklara devam ettirilirse iyi gelir.
Amber Münasebeti cinsiyete tenasül uzvuna sürülürse çok fazla zevk verir.
Armut Nezleyi keser çekirdeği solucanları döker kalb teki çarpıntıyı keser.
At Kestanesi Baş ağrısına ve galiz yelleri iyidir.
Ayı Kulağı Kara ciğer ve böbreklere kuvvet verir gazlara karşı ilaçtır kitre ile yenirse yanmış kan safra balgam ve sevdayı çıkarır.
Ayrık Otu Tabiatı ikinci derecede kuru ve sıcaktır. Kayanatılarak içilirse hayzı idrarı söktürür. Ciğer veremine nafidir, kapalı mecraları açar ahlatı çıkarır. Mesanede olan taşı düşürür, siroz hastalığına da nafidir, böbrek ve akciğer hastalıklarınada çok faydalıdır. Kaynatılarak ağızda gargara yapılırsa , soğuktan meydana  gelen diş ağrısını da giderir.
Ayva Sindirime kusmaya mide ağrısına iyidir harareti keser Hadisi Şerifte Hamile kadınlara ayva yediriniz zira ayva kalbe rahatlık verir insandaki sıkıntıyı alır doğan çocuk güzel yüzlü olur. Diğer hukemalar diyor ki . Hamile kadın üçüncü ayında ayvayı çok yesin doğan çocuk güzel yüzlü olur. Sütten mütevellit meme şişerek sancı yaparsa Ayva Bal ile birlikte pişirip lapa olarak Memenin üzerine konursa ağrısını alır şişliği indirir Ayva yeyiniz, yürek sıkıntısını (kalb) alır. göğüsteki balgamı vesaireyi temizler. kalbe kuvvet ve secaat verir,
hamile yerse çocuğu güzel olur.